Astánga jóga

 

Az astánga jóga gyakorlása során a fizikain keresztül hatsz a spirituálisra. Eleinte megizzadsz a testartások során, miközben az elmédet a testedre, légzésedre és a tekintetedre összpontosítod.

Az astánga jóga gyakorlása hat részre osztható, amelyhez bizonyos testartások tartoznak.

Az első ászanacsoportot első sorozatnak hívjuk, amely egy embert próbáló gyakorlatsor. Az emberek többsége egész életen át ezt a 72 pózból álló sorozatot gyakorolja. A sorozat szankszkrit neve jóga csikitsza, gyakorlása eltávolítja a mérgeket, zsírokat és más káros anyagokat a szervekből, szövetekbőlés mirigyekből. Az első sorozat minden olyan elemet tartalmaz, amely az egészséghez és a test megtisztításához szükséges.

Ide tartozik a napüdvözlet (szúrja namaszára), az előrehajlások, a csavarások, hátrahajlások, az erős kiemelések, fejenállások és sok egyéb mozdulat, amely a belső tüzet táplálja.

Az astángajóga különlegessége, hogy a testtartásokat sorozatokban, ugyanabban a sorrendben kell végezned, egészen addig, amíg el nem sajátítottad őket.

Az „astanga” szanszkrit szó jelentése – nyolc ág – Patandzsali nyolclépcsős jógarendszerére utal. Patandzsali Maharishi feltehetőleg az i.e. 2. században élt nagy indiai bölcs volt, aki megírta a jóga szútrákat. A tömör aforizmákban nyolc lépcsőből álló módszert javasol a szamádhi (megvilágosodás) eléréséhez, innen kapta nevét az astanga (nyolcágú) jóga.

 A rendszer célja tehát a szamádhi állapotába jutás, az ezt elősegítő lépcsőfokok pedig a következők:

 • erkölcsi előírások,

• önfegyelem gyakorlása, 

• ászanák,

• légzőgyakorlatok,

• érzékek visszavonása, 

• koncentráció,

• meditáció és 

• szamádhi.

 A rendszer lelke az úgynevezett triszthána (a figyelem három fókusza), azaz az ászana, a hangos légzés és a dristi.

A vezetett óra elsődleges célja az ászana sorrend és az őket összekötő mozdulatok precíz elsajátítása. Mindenesetre óratípustól függetlenül ne lepődjünk meg, ha a tanártól finom vagy határozott érintéssel, testtel történő igazításokat kapunk, ez a stílus jellemzője. A tanár szakértő segítségével könnyebb a gyakorlónak megérteni az ászanák lényegét, a haladás irányát és elmélyülni bennük.

Összességében tehát az astanga célirányos, lépcsőzetes rendszert kínál azoknak, akik a szamádhi felé törekednek. Végül kötelességünk mindenkit figyelmeztetni a fellépő mellékhatásokra: testünk és elménk hihetetlen erőssé és egészségessé válik a gyakorlás által!

Minden jog fenntartva © Copyright - Nijama Jógastúdió és Nijama Art Shop
Az oldalt készítette: webrev'art